Regulamin wynagradzania pracowników

Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej

Przychodnie Kozienickie”

 

 

§1

 

  1. Na podstawie art. 77² ustawy z dnia 26 czerwca 1974r.-Kodeks pracy (Dz. U. z 1974r. Nr 24, poz. 141; tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 z póżn.zm.) ustala się regulamin wynagradzania pracowników zwany dalej „ Regulaminem”.

 

  1. Niniejszy regulamin ustala zasady wynagradzania za pracę oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą.

 

  1. Termin, miejsce i czas wypłaty określa regulamin pracy obowiązujący w SP ZOZ „Przychodnie Kozienickie”.

 

  1. Postanowieniami regulaminu objęci są wszyscy pracownicy bez względu na rodzaj umowy o pracę i zajmowane stanowisko.

 

  1. Pracodawca zapoznaje każdego pracownika z treścią regulaminu, a oświadczenie w tej sprawie załącza do jego akt osobowych.

 

§2

 

Ilekroć w regulaminie wynagradzania jest mowa o:

 

  1. Pracodawcy – należy przez to rozumieć Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnie Kozienickie”, w imieniu, którego występuje dyrektor lub inna uprawniona do tego osoba

 

  1. Pracowniku – należy przez to rozumieć osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, bez względu na jej rodzaj.

 

§3

 

  1. Wynagrodzenie za pracę ustala się w taki sposób, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

 

  1. Wynagrodzenie otrzymywane za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższe od najniższego określonego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na podstawie art. 77 (4) pkt. 1 k.p.

 

  1. Pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.

 

  1. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

 

  1. Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze oraz pozostałe składniki wynagrodzenia za pracę proporcjonalnie do wymiaru czasu wykonywanej pracy ustalonego w umowie o pracę.

 

§4

 

  1. Za pracę wykonywaną na rzecz pracodawcy, po spełnieniu wymogów określonych regulaminem, mogą być wypłacone pracownikowi następujące składniki wynagrodzenia:

 

  1. wynagrodzenie zasadnicze,

 

b. dodatki do wynagrodzenia, w szczególności:

- dodatek funkcyjny,

- dodatek za wysługę lat,

- dodatek za pracę ponadnormatywną,

- dodatek za pracę w godzinach nocnych,

- dodatek wyrównawczy,

 

c. premia uznaniowa

 

  1. Ponadto pracownikom przysługują następujące świadczenia związane z pracą:

 

  1. nagroda jubileuszowa,

 

  1. wynagrodzenie za pierwsze 33 dni choroby,

 

c. odprawa związana z przejściem na rentę lub emeryturę.

 

  1. Rodzinie po zmarłym pracowniku przysługuje odprawa pośmiertna.

 

§5

 

  1. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika ustalane jest w momencie przyjmowania do pracy w trybie negocjacji z pracownikiem i po uwzględnieniu opinii bezpośredniego przełożonego. W oparciu o wykaz stanowisk i tabelę płac następuje zaszeregowanie pracownika do kategorii osobistego zaszeregowania.

 

  1. Tabela stanowisk zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników stanowi załącznik Nr 1 do regulaminu.

 

  1. Tabele miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego stanowi załącznik Nr 2 do regulaminu

 

§6

 

  1. Dyrektor SP ZOZ „Przychodnie Kozienickie” świadczy pracę na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy cywilnoprawnej.

 

  1. Zasady zatrudnienia i wynagrodzenia dyrektora ustala organ założycielski.

 

§7

 

  1. Miesięczna stawka wynagrodzenia zasadniczego określona w załączniku Nr 1 do regulaminu przysługuje za pełny wymiar czasu pracy.

 

  1. Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy wszystkie składniki wynagrodzenia przysługują w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.

 

  1. Zmiana wysokości wynagrodzenia zasadniczego może nastąpić w drodze awansu, a ponadto w razie:

 

  1. zmiany stanowiska pracy,

 

  1. podniesieniu kwalifikacji przez pracownika,

 

c. istotnej zmiany zakresu obowiązków,

 

  1. W zależności od sytuacji finansowej zakładu pracy dyrektor w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi może zdecydować o podwyższeniu wynagrodzeń zasadniczych dotyczących pracowników całego zakładu.

 

§8

 

  1. Pracownikom zatrudnionych na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem pracowników przysługuje dodatek funkcyjny.

 

  1. Wykaz stanowisk, na których przysługuje dodatek funkcyjny oraz stawek dodatku funkcyjnego, ustalonych w relacji procentowej do miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego określony jest w załączniku Nr 1 do regulaminu.

 

§9

 

  1. Pracownikom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości wynoszącej po 5 latach pracy 5 % miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1 % za każdy rok pracy, aż do osiągnięcia 20 % miesięcznego wynagrodzenia po 20 i więcej latach pracy.

 

  1. Do okresu uprawniającego do dodatku wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia.

 

  1. Do okresu pracy uprawniającego do dodatku wlicza się także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

 

  1. W przypadku, gdy praca w SP ZOZ „Przychodnie Kozienickie” stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.

 

  1. Dodatek za wysługę lat jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:

  1. począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub prawo do wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

  1. za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

 

  1. Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie. Dodatek ten przysługuje za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

 

§10

 

  1. Praca wykonywana ponad obowiązujące normy czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca taka jest dopuszczalna tylko w razie:

  1. konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

b. szczególnych potrzeb pracodawcy.

 

  1. Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym.

 

  1. Za pracę w godzinach nadliczbowych nie zrekompensowaną czasem wolnym pracownik otrzymuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatki zgodne

z art.151¹ k.p.

 

  1. Pracownicy zarządzający w imieniu SPZOZ „Przychodnie Kozienickie”, główny księgowy, kierownicy komórek organizacyjnych wykonują w razie konieczności pracę poza normalnymi godzinami pracy, bez prawa do oddzielnego wynagrodzenia z tytułu pracy wykonywanej na polecenie pracodawcy w godzinach nadliczbowych.

 

§11

 

Pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 20 % godzinowej stawki wynikającej z minimalnego wynagrodzenia zasadniczego za pracę.

 

§12

 

Pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, otrzymującym wynagrodzenie miesięczne brutto niższe od najniższego wynagrodzenia określonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej przysługuje dodatek wyrównawczy do wysokości tego wynagrodzenia.

 

§13

 

  1. W miarę posiadanych środków finansowych pracownicy mogą otrzymać premię wypłacaną z funduszu premiowego zakładu.

 

  1. Wysokość funduszu premiowego w każdym miesiącu określa Dyrektor Zakładu.

 

  1. Premia ma charakter uznaniowy, przyznaje ją Dyrektor Zakładu biorąc pod uwagę:

a. osiągane przez pracownika wyniki pracy,

b. wnioski bezpośrednich przełożonych.

 

§14

 

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadania służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów przejazdu związanych z podróżą służbową, na podstawie udokumentowanych wydatków.

§15

 

  1. Pracownikom za długoletnią pracę przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:

  • 75% miesięcznego wynagrodzenia - po 20 latach pracy,

  • 100% miesięcznego wynagrodzenia - po 25 latach pracy,

  • 150% miesięcznego wynagrodzenia - po 30 latach pracy,

  • 200% miesięcznego wynagrodzenia - po 35 latach pracy,

  • 300% miesięcznego wynagrodzenia - po 40 latach pracy.

 

  1. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

 

  1. W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów.

 

  1. Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody.

 

  1. Pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody jubileuszowej, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.

 

  1. Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.

 

  1. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze- wynagrodzenia przysługujące w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenia przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

 

  1. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub na emeryturę, pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.

 

  1. Jeżeli w dniu wejścia w życie rozporządzenia albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów nie podlegających dotychczas wliczeniu, pracownikowi upływa okres uprawniający go do dwóch lub więcej nagród, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę – najwyższą.

 

  1. Pracownikowi, który w dniu wejścia w życie rozporządzenia albo w dniu wejścia

w życie przepisów, o których mowa w ust.9, ma okres dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej – różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.

 

  1. Przepisy ust.9 i 10 mają odpowiednio zastosowanie, w razie, gdy w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w razie, gdy pracownik prawo to nabywa w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.

 

§16

 

  1. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości:

 

  1. jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli był zatrudniony krócej niż 15 lat,

 

  1. dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeśli był zatrudniony, co najmniej 15 lat,

 

 C. trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeśli był zatrudniony, co najmniej 20 lat.

 

  1. Odprawę pieniężną oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

 

  1. Okresy pracy i inne okresy uprawniające do odprawy ustala się według zasad obowiązujących przy ustalaniu okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat.

 

  1. Pracownik, który otrzyma odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

 

§17

 

  1. Pracownik za czas niezdolności do pracy wskutek:

 

  1. choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwającą łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia obliczonego zgodnie z art. 92§2 i 3 k.p

 

  1. wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w okresie ciąży -w okresie wspomnianym w punkcie a – pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.

 

  1. Za czas niezdolności do pracy, o której mowa w ustępie 1 trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

 

§18

 

W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna w wysokości i na zasadach określonych w art.93 k.p.

 

§19

 

  1. Regulamin wynagradzania wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników.

 

  1. Tracą moc dotychczasowe zasady wynagradzania, w szczególności dotychczasowy regulamin wynagradzania z dnia 15 lipca 2004 r. z późniejszymi zmianami i aneksami.

 

  1. Zmiana unormowań regulaminu następuje pod rygorem nieważności w formie pisemnej w tym samym trybie, co jego ustanowienie.

 

§20

 

W sprawach nie uregulowanych niniejszym regulaminem stosuje się przepisy Kodeksu pracy, ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz inne powszechnie obowiązujące.

 

§21

 

Regulamin wynagradzania obowiązuje do czasu objęcia pracowników zakładowym układem zbiorowym pracy lub ponad zakładowym układem zbiorowym pracy.

 

 

 

Kozienice, dnia 16 sierpnia 2023 r.

 

Dyrektor

Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej

"Przychodnie Kozienickie"